Bohaterka zostanie ambasadorką

2016-10-05

Weronika Szuszkiewicz, która pod koniec marca w lubińskim autobusie zaopiekowała się mężczyzną z atakiem epilepsji, została ambasadorką projektu „Twoje Pięć Minut" prowadzonego przez Fundację KGHM Polska Miedź. – Wspólnie będziemy przekonywać gimnazjalistów, że warto udzielać pierwszej pomocy – mówi Marek Bestrzyński, prezes fundacji.

14-latka jako jedyna pośpieszyła z pomocą, kiedy w miejskim autobusie w Lubinie jeden z pasażerów dostał ataku epilepsji. Poszkodowanym zaopiekowała się do przyjazdu pogotowania. Sama uważa, że zrobiła to, co powinien zrobić każdy na jej miejscu. – Nie umiałabym inaczej postąpić, przejść obok i zostawić człowieka
w potrzebie
– tłumaczy

W uznaniu za odwagę
- Weronika wykazała się niezwykła odwagą i przede wszystkim fachowym podejściem. Chcemy nagrodzić jej postawę - mówi Marek Bestrzyński, prezes Fundacji KGHM Polska Miedź. - Zaproponowaliśmy, żeby została ambasadorką projektu „Twoje Pięć Minut", w ramach którego będziemy edukować gimnazjalistów, jak zachować się w podobnych sytuacjach. Wierzymy, że Weronika będzie dla młodzieży wzorem do naśladowania.
- Pomysł jest dobry, a projekt przyniesie dużo korzyści. Warto uczyć pierwszej pomocy, żeby każdy umiał jej udzielić. Im wcześniej się zacznie, tym lepsze będą efekty
 – mówi Weronika Szuszkiewicz.
– Moi rówieśnicy nie wiedzą, jak zachować się, kiedy komuś obok dzieje się krzywda. Brakuje im wiedzy i umiejętności. Projekt fundacji może to zmienić.

Twoje pięć minut

Twoje Pięć Minut. Szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej dla gimnazjów" to jeden z projektów flagowych realizowanych przez Fundację KGHM Polska Miedź. Jego ideą jest rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej pierwszej pomocy w sytuacjach, kiedy ważą się losy ludzkiego zdrowia i życia. Pilotaż projektu rozpoczyna się jesienią. Wezmą w nim udział 4 szkoły, w tym Gimnazjum nr 4 z Lubina, do którego uczęszcza Weronika Szuszkiewicz. W kolejnym roku działaniem zostaną objęte kolejne szkoły.

Mamy przygotowany program i zakres szkolenia. Założenia ustalaliśmy wspólnie z naszymi partnerami, Miedziowym Centrum Zdrowia i Jednostką Ratownictwa Górniczo Hutniczego. Zajęcia będą prowadzić pielęgniarki i ratownicy wspomagani przez psychologa – zapowiada Paulina Czajowska, koordynatorka projektu.- Naszym celem jest przekazanie niezbędnej wiedzy zarówno w teorii jak i praktyce oraz zwrócenie uwagi młodzieży na potrzeby drugiego człowieka – dodaje.

Na zdjęciu: Weronika Szuszkiewicz, ambasadorka projektu Twoje Pięć Minut w towarzystwie pielęgniarki MCZ Józefiny Maihs i ratownika JRGH Jakuba Lewickiego, którzy będą prowadzić szkolenia dla gimnazjalistów

Więcej informacji:
Paulina Czajowska, koordynatorka programu Twoje Pięć Minut.
Mail: [email protected]