Dla wspólnego dobra

2017-03-14

Fundacja KGHM Polska Miedź udziela wsparcia finansowego na zakup nowoczesnego sprzętu i specjalistycznej aparatury medycznej do szpitali, ośrodków rehabilitacyjnych czy innych placówek zdrowia, głównie na terenie Zagłębia Miedziowego oraz Dolnego Śląska. Dzięki temu jakość i skuteczność prowadzonej profilaktyki prozdrowotnej uległa znacznej poprawie w całym naszym regionie – mówi Andrzej Zbróg, przewodniczący Rady Fundacji KGHM Polska Miedź.

Od lat wśród obdarowanych znajduje się Miedziowe Centrum Zdrowia, które w ubiegłym roku otrzymało wsparcie na zakup m.in.: endoskopu na potrzeby Poradni Endoskopowej oraz aparatu ultrasonograficznego do Poradni Kardiologicznej MCZ.

- Zakupiony przez Miedziowe Centrum Zdrowia przy wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź zestaw endoskopowy pozwoli na zwiększenie liczby badań kolonoskopowych. Jesteśmy liderem w ilości i jakości wykonywanych badań endoskopowych, w ub.r. wykonaliśmy ich ponad 6000. Dzięki wsparciu Fundacji KGHM Zarząd MCZ utworzy dodatkowe pracownie kolonoskopowe w Lubinie, Legnicy oraz Głogowie. To znacznie polepszy skuteczność działań profilaktycznych w naszym regionie- powiedział Marek Ścieszka, wiceprezes zarządu MCZ, dyrektor ds. medycznych.

Na wsparcie mógł liczyć również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy, który dostał trzy darowizny na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, łóżek i szafek przyłóżkowych oraz nowoczesnego ambulansu dla noworodków.

Dzięki Fundacji zakupiono także sprzęt medyczny dla Ośrodka Zdrowia w Wądrożu Wielkim i Tyńcu Legnickim oraz do Gminnej Przychodni Zdrowia w Legnickim Polu. Z kolei Głogowski Szpital Powiatowy został zaopatrzony w artroskop, a szpital przy ul. Bema w Lubinie w negatoskop medyczny.  Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Złotoryi doposażył ze środków Fundacji KGHM swoje sale, a Pogotowie Ratunkowe w Legnicy otrzymało dwa defibrylatory.

Od kilku lat kontynuowana jest również współpraca z klinikami wrocławskimi. W 2016 r. Fundacja KGHM Polska Miedź udzieliła wsparcia finansowego na zakup sprzętu medycznego do laparoskopii dla  Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego i Chirurgii Ogólnej oraz Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 we Wrocławiu czy  aparatu KTG do Kliniki Ginekologiczno – Położniczej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Od sześciu lat KGHM reaguje również na potrzebę  zwiększania poziomu bezpieczeństwa w Zagłębiu Miedziowym.  W 2016 r. wsparcie Fundacji pozwoliło, m.in. na zakup 5 samochodów ratowniczo – gaśniczych dla lokalnych OSP , co umożliwiło sprawne funkcjonowanie instytucji, chroniących nasze życie, zdrowie i mienie. Jedną z obdarowanych jednostek była Ochotnicza Straż Pożarna w Serbach (Gmina Głogów), która otrzymała 50 000 zł na zakup  średniego samochodu ratowniczo- gaśniczego.