Dla zapewnienia większej wygody naszych użytkowników głównie w celu dostosowania wyglądu strony do ich preferencji, rodzaju przeglądarki, preferowanego języka, zastrzegamy sobie możliwość zbierania dodatkowych danych (standardowo przesyłanych przez przeglądarkę) oraz wykorzystywania tzw. plików cookie. Możemy wykorzystywać tak zebrane dane w celu wykonywania analiz atrakcyjności treści oraz pozostałych statystyk. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu
   
« Powrót

Finał projektu Twoje Pięć Minut

Finał projektu Twoje Pięć Minut

2016-10-05

Fundacja KGHM Polska Miedź przez pół roku szkoliła młodzież z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. 32 liderów wyłonionych na półmetku projektu sprawdziło swoje umiejętności w turnieju międzyszkolnym. Dzięki specjalnie przygotowanemu filmowi instruktażowemu, wiedza o pierwszej pomocy będzie jeszcze szerzej promowana.

 

W ramach projektu Twoje Pięć Minut ponad 400 uczniów z zagłębia miedziowego uczestniczyło w szkoleniu z pierwszej pomocy. Dowiedzieli się jak istotne jest pierwsze pięć minut od wypadku oraz co zrobić, by pomóc poszkodowanym. – Do udziału w projekcie zaprosiliśmy ratowników z Jednostki Ratownictwa Górniczego- Hutniczego oraz pielęgniarki i psychologów z Miedziowego Centrum Zdrowia. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu, mamy pewność, że młodzi ludzie biorący udział w projekcie będą dobrze przygotowani do niesienia pomocy innym – mówił Marek Bestrzyński, prezes Fundacji KGHM.

 

Sprawdzili swoje umiejętności

 

Zwieńczeniem projektu był turniej międzyszkolny, który zweryfikował wiedzę uczniów zaangażowanych w projekt. Naprzeciwko siebie stanęli liderzy wraz z drużynami reprezentującymi gimnazja, w których odbyły się zajęcia. – Przygotowane przez nas zadania wymagały od drużyn współpracy i przede wszystkim skupienia. Była to także świetna okazja do zaprezentowania swojej wiedzy i umiejętności zdobytych podczas szkolenia – mówiła Paulina Czajowska, koordynatorka projektu Twoje Pięć Minut. Zadaniem drużyn było poprawne udzielenie pomocy poszkodowanym podczas ataku epilepsji, zakrztuszenia, złamania oraz krwotoku. – Chcieliśmy także sprawdzić jak uczniowie, którzy brali udział w projekcie radzą sobie z resuscytacją krążeniowo-oddechową. Muszę przyznać, że wszystkie drużyny bardzo miło nas zaskoczyły i świetnie poradziły sobie z tym zadaniem – podsumowała koordynatorka projektu. Najlepiej z zadaniami poradziło sobie gimnazjum z Chocianowa. Szkołę reprezentowali: Adrianna Kowalska, Anna Buchta, Piotr Mroczko i Jakub Krakowski.

 

Pierwsza pomoc na filmie

 

Podczas zawodów swoją premierę miał także film instruktażowy zrealizowany na potrzeby projektu. Zawierał on scenki rodzajowe wraz z krótkim opisem jak w danej sytuacji należy się zachować. – Chcemy, aby ten film posłużył także innym szkołom i był dla nich cenną wskazówką, która pomoże wprowadzić młodzieży w świat pierwszej pomocy – podkreśla Paulina Czajowska. W filmie wzięli udział ratownicy prowadzący zajęcia w ramach projektu. Zgodnie przyznają, że Twoje Pięć Minut przełamuje strach i obawy przed udzieleniem pierwszej pomocy.

 

Za dobrym przykładem

 

Ambasadorkami projektu zostały dwie gimnazjalistki. O Weronice Szuszkiewicz, która udzieliła pomocy człowiekowi z atakiem epilepsji w lubińskim autobusie, mówiły media w całej Polsce. Podobnymi umiejętnościami i postawą godną naśladowania wykazała się Magdalena Łukasiewicz z Głogowa, pomagając choremu bezdomnemu. Teraz obie dziewczynki będą dzielić się swoimi doświadczeniami z rówieśnikami podczas warsztatów w ramach projektu „Twoje Pięć Minut". – Wierzę, że dzięki temu projektowi więcej młodych osób będzie wiedziało, jak postępować, kiedy czyjeś życie jest zagrożone – mówi Magda Łukasiewicz, uczennica trzeciej klasy gimnazjum nr 5 w Głogowie.

 

Twoje Pięć Minut w liczbach:

 

 

  • 4 gimnazja, które wzięły udział w szkoleniu: Gimnazjum nr 4 w Głogowie, Gimnazjum w Kotli, Gimnazjum w Chocianowie oraz Gimnazjum nr 4 w Lubinie
  • ok. 400 uczniów zostało przeszkolonych z zakresu pierwszej pomocy
  • 32 liderów zostało wyłonionych na półmetku projektu