Finał projektu Twoje Pięć Minut

2016-10-05

Fundacja KGHM Polska Miedź przez pół roku szkoliła młodzież z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. 32 liderów wyłonionych na półmetku projektu sprawdziło swoje umiejętności w turnieju międzyszkolnym. Dzięki specjalnie przygotowanemu filmowi instruktażowemu, wiedza o pierwszej pomocy będzie jeszcze szerzej promowana.

W ramach projektu Twoje Pięć Minut ponad 400 uczniów z zagłębia miedziowego uczestniczyło w szkoleniu z pierwszej pomocy. Dowiedzieli się jak istotne jest pierwsze pięć minut od wypadku oraz co zrobić, by pomóc poszkodowanym. – Do udziału w projekcie zaprosiliśmy ratowników z Jednostki Ratownictwa Górniczego- Hutniczego oraz pielęgniarki i psychologów z Miedziowego Centrum Zdrowia. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu, mamy pewność, że młodzi ludzie biorący udział w projekcie będą dobrze przygotowani do niesienia pomocy innym – mówił Marek Bestrzyński, prezes Fundacji KGHM.

Sprawdzili swoje umiejętności

Zwieńczeniem projektu był turniej międzyszkolny, który zweryfikował wiedzę uczniów zaangażowanych w projekt. Naprzeciwko siebie stanęli liderzy wraz z drużynami reprezentującymi gimnazja, w których odbyły się zajęcia. – Przygotowane przez nas zadania wymagały od drużyn współpracy i przede wszystkim skupienia. Była to także świetna okazja do zaprezentowania swojej wiedzy i umiejętności zdobytych podczas szkolenia – mówiła Paulina Czajowska, koordynatorka projektu Twoje Pięć Minut. Zadaniem drużyn było poprawne udzielenie pomocy poszkodowanym podczas ataku epilepsji, zakrztuszenia, złamania oraz krwotoku. – Chcieliśmy także sprawdzić jak uczniowie, którzy brali udział w projekcie radzą sobie z resuscytacją krążeniowo-oddechową. Muszę przyznać, że wszystkie drużyny bardzo miło nas zaskoczyły i świetnie poradziły sobie z tym zadaniem – podsumowała koordynatorka projektu. Najlepiej z zadaniami poradziło sobie gimnazjum z Chocianowa. Szkołę reprezentowali: Adrianna Kowalska, Anna Buchta, Piotr Mroczko i Jakub Krakowski.

Pierwsza pomoc na filmie

Podczas zawodów swoją premierę miał także film instruktażowy zrealizowany na potrzeby projektu. Zawierał on scenki rodzajowe wraz z krótkim opisem jak w danej sytuacji należy się zachować. – Chcemy, aby ten film posłużył także innym szkołom i był dla nich cenną wskazówką, która pomoże wprowadzić młodzieży w świat pierwszej pomocy – podkreśla Paulina Czajowska. W filmie wzięli udział ratownicy prowadzący zajęcia w ramach projektu. Zgodnie przyznają, że Twoje Pięć Minut przełamuje strach i obawy przed udzieleniem pierwszej pomocy.

Za dobrym przykładem

Ambasadorkami projektu zostały dwie gimnazjalistki. O Weronice Szuszkiewicz, która udzieliła pomocy człowiekowi z atakiem epilepsji w lubińskim autobusie, mówiły media w całej Polsce. Podobnymi umiejętnościami i postawą godną naśladowania wykazała się Magdalena Łukasiewicz z Głogowa, pomagając choremu bezdomnemu. Teraz obie dziewczynki będą dzielić się swoimi doświadczeniami z rówieśnikami podczas warsztatów w ramach projektu „Twoje Pięć Minut". – Wierzę, że dzięki temu projektowi więcej młodych osób będzie wiedziało, jak postępować, kiedy czyjeś życie jest zagrożone – mówi Magda Łukasiewicz, uczennica trzeciej klasy gimnazjum nr 5 w Głogowie.

Twoje Pięć Minut w liczbach:

• 4 gimnazja, które wzięły udział w szkoleniu: Gimnazjum nr 4 w Głogowie, Gimnazjum w Kotli, Gimnazjum w Chocianowie oraz Gimnazjum nr 4 w Lubinie
  • ok. 400 uczniów zostało przeszkolonych z zakresu pierwszej pomocy
  • 32 liderów zostało wyłonionych na półmetku projektu