Dla zapewnienia większej wygody naszych użytkowników głównie w celu dostosowania wyglądu strony do ich preferencji, rodzaju przeglądarki, preferowanego języka, zastrzegamy sobie możliwość zbierania dodatkowych danych (standardowo przesyłanych przez przeglądarkę) oraz wykorzystywania tzw. plików cookie. Możemy wykorzystywać tak zebrane dane w celu wykonywania analiz atrakcyjności treści oraz pozostałych statystyk. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu
   
« Powrót

Legnicki Festiwal Srebro 2015

Legnicki Festiwal Srebro 2015

2016-10-05

W Legnicy już po raz 35 odbył się Legnicki Festiwal SREBRO, którego organizację wsparła Fundacja KGHM Polska Miedź. Festiwal jest bez wątpienia artystycznym ewenement w kraju, a także jednym z największych przeglądów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie.

 

Źródeł festiwalu należy upatrywać w ścisłym związku z sytuacją geograficzno-przemysłową. Miedziodajne złoża i prężny rozwój KGHM (jednego z głównych sponsorów festiwalu), sytuowanego na pierwszym miejscu światowych producentów srebra, to wystarczający powód, by właśnie w Legnicy odbywało się coroczne święto tego kruszcu. Od lat Festiwal stanowi stały punkt w kalendarzu kulturalnym, a legnicki maj upływa pod znakiem i w kolorze srebra. Kulminacja Festiwalu, który w tym roku przebiegał pod hasłem GRANICE, przypadła na dni 15-16 maja i tradycyjnie przybrała charakter święta. W „srebrny" weekend odbyły się 24 wernisaże wystaw oraz pozostałe wydarzenia, wśród których warto wspomnieć sesję popularnonaukową „Granice sztuki globalnej" organizowanej nieprzerwanie od 16 lat, projekcje z cyklu „Silver Screen", koncert jazzowy w Letia Business Centre i odbywające się w centrum Legnicy happeningi i akcje plastyczne. Podczas tłumnych otwarć ekspozycji awangardowej biżuterii obecni byli także autorzy wystaw, których tego roczna edycja przyciągnęła w rekordowej liczbie ponad 300 artystów z 42 krajów. W trakcie najważniejszej ceremonii – rozstrzygnięcia 24. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej GRANICE rozdano nagrody warte łącznie ponad 40 tys. zł, w tym łącznie 4,5 kg srebra ufundowanego przez KGHM. Granulat, który wręczał zwycięzcomKrzysztof Kułacz - Dyrektor Biura Fundacji KGHM Polska Miedź, ukryto w pojemnikach przypominających słupy graniczne, nawiązujące do hasła przewodniego Festiwalu. Grand Prix trafiła w ręce polskich projektantów: Bogumiły i Andrzeja Adamskich oraz Jarosława Westermarka (ex aequo). Organizację Festiwalu od 2009 roku nieprzerwanie wspiera Fundacja KGHM Polska Miedź, której łączne dofinansowanie tego wydarzenia przekroczyło już 500 tys. zł. Wielkim atutem Legnickiego Festiwalu SREBRO jest jego wysoki poziom artystyczny ukazujący biżuterię artystyczną jako nośnik najwyższych artystycznych treści, międzynarodowy charakter oraz konsekwentnie utrzymywany przez gospodarzy imprezy szeroki dostęp do prezentacji. 23 prezentacje światowej biżuterii skupione w 9 przestrzeniach wystawienniczych legnickiej starówki oglądać można bezpłatnie do 7 czerwca 2015.