Dla zapewnienia większej wygody naszych użytkowników głównie w celu dostosowania wyglądu strony do ich preferencji, rodzaju przeglądarki, preferowanego języka, zastrzegamy sobie możliwość zbierania dodatkowych danych (standardowo przesyłanych przez przeglądarkę) oraz wykorzystywania tzw. plików cookie. Możemy wykorzystywać tak zebrane dane w celu wykonywania analiz atrakcyjności treści oraz pozostałych statystyk. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu
   
« Powrót

Pięć minut by stać się bohaterem

Pięć minut by stać się bohaterem

2016-10-05

Nowoczesny sprzęt, doświadczeni specjaliści i… koszulki superbohaterów. W czterech gimnazjach Zagłębia Miedziowego rusza właśnie projekt „Twoje Pięć Minut" Fundacji KGHM Polska Miedź. Ponad 400 dzieci będzie się uczyć, jak w prawidłowy sposób udzielić pierwszej pomocy.

 

Szkolenia prowadzone będą w formie dwugodzinnych warsztatów, które odbywają się co dwa tygodnie w ramach zajęć szkolnych w gimnazjach z Lubina, Głogowa, Kotli i Chocianowa.

 

- Każda ze szkół otrzymała od Fundacji niezbędne akcesoria, także nowy fantom pomocny w ćwiczeniach masażu serca i sztucznego oddychania – mówi Paulina Czajowska, koordynatorka projektu. - Uczniowie otrzymają ponadto zestaw małego ratownika, zawierający m.in. rękawiczki, gaziki, maseczkę do sztucznego oddychania i dodatkowe gadżety.

 

Szkolić będą eksperci

 

Zajęcia prowadzą specjaliści z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego oraz pielęgniarki i psychologowie z Miedziowego Centrum Zdrowia S.A. – Młodzi ludzie najlepiej uczą się przez działanie, dlatego forma zajęć musi być inna niż w przypadku dorosłych – zwraca uwagę Jacek Gąsieniec, jeden z instruktorów, na co dzień ratownik JRGH. – Dbamy o to, żeby wszystkie najważniejsze informacje i umiejętności przekazać młodzieży w jak najbardziej atrakcyjny sposób. Bazujemy na teorii, ale wszystkiego uczymy w praktyce.

 

Niczym superbohaterowie

 

Uczestnicy projektu otrzymają również oryginalne koszulki z nadrukiem kształtem przypominającym znak Supermana. – W ten sposób chcemy im pokazać, że poprzez niesienie pomocy mogą w ciągu pięciu minut stać się prawdziwymi bohaterami – wyjaśnia Paulina Czajowska. – Uczymy udzielania pierwszej pomocy, ale naszym celem jest także uwrażliwienie młodzieży na sytuację innych. Staramy się pracować nad tym, by lepiej dostrzegali w swoim otoczeniu osoby potrzebujące – dodaje koordynatorka.

 

Za dobrym przykładem

 

Ambasadorkami projektu zostały dwie gimnazjalistki. O Weronice Szuszkiewicz, która udzieliła pomocy człowiekowi z atakiem epilepsji w lubińskim autobusie, mówiły media w całej Polsce. Podobnymi umiejętnościami i postawą godną naśladowania wykazała się Magdalena Łukasiewicz z Głogowa, pomagając choremu bezdomnemu. Teraz obie dziewczynki będą dzielić się swoimi doświadczeniami z rówieśnikami podczas warsztatów w ramach projektu „Twoje Pięć Minut". – Wierzę, że dzięki temu projektowi więcej młodych osób będzie wiedziało, jak postępować, kiedy czyjeś życie jest zagrożone – mówi Magda Łukasiewicz, uczennica trzeciej klasy gimnazjum nr 5 w Głogowie.

 

To dopiero początek

 

Jesienna edycja projektu zakończy się międzyszkolnymi zawodami, w których uczestnicy zajęć będą mogli pokazać, czego nauczyli się od ekspertów z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego i Miedziowego Centrum Zdrowia S.A. – Później zamierzamy objąć projektem kolejne szkoły z regionu. Dążymy do tego, żeby w Zagłębiu Miedziowym umiejętność udzielania pierwszej pomocy stała się powszechna – zapowiada Paulina Czajowska.

 

Więcej informacji: Paulina Czajowska, koordynatorka projektu „Twoje Pięć Minut".

Mail: [email protected] Tel.: 785 991 264