Dla zapewnienia większej wygody naszych użytkowników głównie w celu dostosowania wyglądu strony do ich preferencji, rodzaju przeglądarki, preferowanego języka, zastrzegamy sobie możliwość zbierania dodatkowych danych (standardowo przesyłanych przez przeglądarkę) oraz wykorzystywania tzw. plików cookie. Możemy wykorzystywać tak zebrane dane w celu wykonywania analiz atrakcyjności treści oraz pozostałych statystyk. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu
   
« Powrót

Wakacje dzięki Fundacji KGHM

Wakacje dzięki Fundacji KGHM

2018-08-27

Tysiące dzieci korzysta z lata dzięki Fundacji KGHM Polska Miedź. Tylko w 2018 roku Fundacja przekazała prawie 900 000,00 PLN na różne formy wpoczynku dla najmłodszych.

 

Bilsko 50 stowarzyszeń, klubów czy organizacji uzyskało wsparcie KGHM. Dzięki Fundacji KGHM Polska Miedź dzieci bawiły się nad morzem, nad jeziorami, w górach, w Polsce i zagranicą.

 

Poniżej krótkie relacje od części organizatorów.

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Legnicy zorganizowało różne formy wypoczynku dla blisko 900 dzieci. Dzieci wyjechały na obozy i kolonie do najpiękniejszych i najzdrowszych klimatycznie miejsc, m.in. do Międzyzdrojów, Kołobrzegu, Karpaczu, Bukowca, Kudowy Zdroju i Włoch. - Najwięcej atrakcji było w Warszawie, gdzie uczestnicy zwiedzili gmach Sejmu RP, Pałac Prezydencki, przyjęci zostali przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka i prezesa Zarządu Głównego TPD Wiesława Kołaka. Zwiedzili też rodzinną miejscowość Fryderyka Chopina – Żelazową Wolę - wymienia prezes TPD w Legnicy Kazimierz Pleśniak.

Ponadto Koła Specjalnej Troski Przyjaciół Dzieci Jawora i Lubina zorganizowały specjalne turnusy rehabilitacyjno-lecznice dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Kilkadziesiąt dzieci z Legnicy i Lubina skorzystało z organizowanego pobytu we Włoszech. - TPD jest wdzięczne samorządom i tym wszystkim którzy wsparli organizowany wypoczynek, a zwłaszcza Fundacji KGHM Polska Miedź- dodaje Kazimierz Pleśniak.

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Wielowsi, Parszowic, Redlic i Gromadzynia Pro Bono Nostro w Wielowsi dzięki wsparciu Fundacji KGHM zorganizowało wyjazd dla dzieci do włoskiego regionu Emilia-Romagna, nad morzem Adriatyckim. Dzieci podziwiały zabytki, zwiedzały kurorty, kapały się w morzu i zajadały pizzą. - Dzieci i młodzież, w związku z ubóstwem często pozbawione są jakiejkolwiek możliwości udziału w organizowanym wypoczynku (kolonie, szkolne wycieczki, obozy). Sytuacja taka rodzi potrzebę organizacji dla nich bezpiecznego i atrakcyjnego wypoczynku. – powiedział Grzegorz Ropiak ze Stowarzyszenia Pro Bono Nostro. - Dzięki wyjazdom dzieci rozwijają swoje zainteresowania, poznają nowe kultury, zwyczaje, nawiązują nowe znajomości i przede wszystkim wypoczywają.

Klub Sportowy z Wodzisławia Śląskiego zorganizował letni obóz treningowy dla dwudziestu pięciu dziewcząt uprawiających piłkę nożną w klubie KS SWD Wodzisław Śląski. Młodzież trenowała w Centralnym Ośrodku Sportowym w Szczyrku. - Dzięki pomocy Fundacji KGHM Miedź można było uczestniczyć w tak cenionym ośrodku, szczególnie wśród najlepszych sportowców z całej Polski, jak również z zagranicy, w szczególności znakomitych skoczków narciarskich- relacjonuje Sebastian Klimek z Klubu Sportowego SWD Wodzisław Śląski. - To doświadczenie i przeżycie dla dzieci i młodzieży, z pewnością będzie zarówno cennym doświadczeniem, jak i wspomnieniem na całe życie.

W lipcu dzięki Fundacji KGHM, Dom Kultury Jowisz w Gaworzycach zorganizował półkolonie Wakacyjny Kalejdoskop dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Gaworzyce. - Zajęcia odbywały się codziennie w salach pałacu ośrodka kultury i prowadzone były przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, animatorów kultury oraz wolontariuszy. Dzieci miały też zapewniony poczęstunek. Program półkolonii oparty został na organizacji zajęć promujących różnorodne rodzaje sportu i zabaw rekreacyjno- sportowych, zajęć plastycznych i innych mogących wzbogacić osobowość i zainteresowania dzieci oraz atrakcyjnie wypełniać wakacyjny czas - opowiada Beata Fartuszyńska z Domu Kultury Jowisz . W programie półkolonii znalazły się: warsztaty ekologiczne "Dobre rady na odpady", wyjazd do Polkowic do Centralnego Punku Segregacji Odpadów Komunalnych, wyjazd na basen odkryty. Była wycieczka do Bytomia Odrzańskiego, gdzie dzieci mogły podziwiać uroki pięknej starówki, był teatrzyk w wykonaniu aktorów z Krakowa. Uczestnicy półkolonii zwiedzili również Aeroklub i Mini ZOO w Lesznie, Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej.

W tym roku klub sportowy Cogito z Legnicy na miejsce wakacyjnego wypoczynku dzieci wybrał nadmorski kurort Stegna. Grupa 40 uczestników oraz 3 opiekunów i kierownik w dniach na przełomie czerwca i lipca aktywnie spędzała czas zwiedzając i – korzystając z pięknej, słonecznej pogody – plażując oraz kąpiąc się pod okiem ratownika w wodach Bałtyku. - W czasie kolonii, prócz wypoczynku na plaży, cała grupa dzięki możliwości korzystania z kolonijnego autokaru, uczestniczyła w wycieczkach krajoznawczych, podczas których o walorach i ciekawostkach zwiedzanych miejsc zawsze opowiadał doświadczony przewodnik –opowiada Agnieszka Tomczewska Spolska z KS Cogito. Dzieci zwiedziły Gdańską Starówkę, Stadion Ergo Arena oraz Muzeum Obozu Zagłady w Sztutowie. Wielu niesamowitych wrażeń dostarczyła wszystkim przejażdżka motorówką po Zalewie Wiślanym w Krynicy Morskiej. Wieczorami spotykaliśmy się na wspólnej zabawie integracyjnej: dyskoteki, nauka tańca, zabawa „You can dance", turnieje piłki siatkowej, karaoke, wspólne kibicowanie podczas meczu polskiej drużyny w Mundialu w Rosji, ognisko. Ponadto w ramach zajęć popołudniowych dzieci brały udział w konkursie fryzur i makijażu, zabawie „Bruneci kontra blondyni", konkursie rzeźby na piasku. Szczęśliwi i wypoczęci koloniści wrócili do Legnicy, gdzie czekali już stęsknieni rodzice i przyjaciele. W odczuciach dzieci kolonia okazała się wielką frajdą i była przy tym bezpieczna. Każdy uczestnik kolonii otrzymał pamiątkowy dyplom.

Dla dzieci, które spędzają lato w domu, organizowane są półkolonie, gdzie czas wypełniają im zajęcia sportowe i integracyjne. Fundacja KGHM Polska Miedź wsparła darowiznami takie inicjatywy, m.in. w gminie Ruja liczącej niecałe 2,5 tys. mieszkańców. Dzieci z tej gminy korzystają z oferty Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Gdyby nie Fundacja KGHM, to nasza oferta dla dzieci byłaby bardzo uboga. Dzięki darowiźnie jesteśmy w stanie zabrać młodzież także na basen, do kina, do zoo. Takie wyjazdy w tym roku odbywały się już wielokrotnie. Cztery razy młodzież była na basenie, w zeszłym tygodniu byliśmy w zoo, w parku linowym. To są atrakcje, które cieszą się wielkim zainteresowaniem, mamy pełny autobus dzieci wyjeżdżających na tego typu imprezy- powiedział Piotr Janik, kierownik gminnego ośrodka pomocy społecznej w Rui.